Nad morzem pozycja obowiązkowa!

Zdjęcie zamieszczone przez użytkownika Domki nad morzem Plażowa (@plazowacom)

urlop na piątkę z plusem

Mielno/Mielenko - komfortowe domki letniskowe nad morzem

O Mielenku... / O Mielnie...

Mielenko - jest uroczą nadmorską miejscowością bezpośrednio przylegającą do Mielna i zarazem chyba najszybciej rozwijającą się ze wszystkich należących do gminy. W ostatnich latach nastąpił gwałtowny wzrost zainteresowania wypoczynkiem w tym miejscu i zarazem zwiększenie bazy turystycznej. Turyści cenią Mielenko za świetne położenie blisko Mielna, do którego można dojść krótkim spacerem, ale również za spokojny, wręcz sielski charakter - w odróżnieniu od pobliskiego kurortu. Szczególnie upodobały sobie tę miejscowość rodziny z dziećmi.

Historia Mielenka sięga około 2500 lat p.n.e. - w młodszej epoce kamienia znajdowała się tu osada ludzka. Odnaleziono także cmentarzysko datowane na ok. 1700 lat p.n.e. We wsi ciągle można podziwiać chałupy o konstrukcji szachulcowej, pochodzące z XIX wieku.

O pięknie Mielenka stanowią jednak przede wszystkim walory przyrodnicze - szeroka plaża z jasnym, drobnoziarnistym piaskiem, na której nawet w szczycie sezonu można znaleźć wolne miejsce do wypoczynku, piękna aleja lipowa ciągnąca się wzdłuż drogi do Mielna oraz rzadko spotykane i na dodatek efektownie wygięte od wiatru drzewa leszczyny tureckiej rosnące przy drodze w kierunku Sarbinowa. Nie można zapominać także o wydmowym parku wzdłuż morza, przez który wiedzie malownicza ścieżka rowerowo-spacerowa. Warto wspomnieć, że wybierając się ścieżką w stronę Chłopów, tuż za granicami Mielenka, znajdziemy miejsce, przez które przebiega 16-ty południk geograficzny. Zostało ono oznaczone wielkim głazem.

W centrum Mielenka znajduje się gminne boisko sportowe. Na tartanowej nawierzchni młodzież gra w koszykówkę, piłkę ręczną, bądź w siatkówkę, a mniejsze dzieci wybierają zwykle zabawę na bezpiecznym i bardzo dobrze wyposażonym placu zabaw. Boisko jest ogólnodostępne, więc w sezonie cieszy się dużym powodzeniem.

Mimo faktu, że nie ma tu jeszcze charakterystycznego dla wielu nadmorskich miejscowości tłoku, to Mielenko dysponuje pełną infrastrukturą do zaspokojenia potrzeb turystów. Letnicy mogą skorzystać ze smażalni i wędzarni ryb, sklepów spożywczych oraz barów z szybkim jedzeniem.

Mielno - to jeden z najbardziej znanych kurortów w Polsce. Rokrocznie miejscowość odwiedzają dziesiątki tysięcy turystów. Cenione ze względu na bogatą ofertę rozrywkową oraz doskonałe położenie pomiędzy morzem a jeziorem Jamno. Każdy przybywający do Mielna spacerował zapewne nadmorską promenadą z mnóstwem kawiarni, hoteli i dyskotek. Symbolami miejscowości są od niedawna mors, którego pomnik znajduje się przy głównym zejściu na plażę oraz jeleń - odlew stojący na skwerze przed Urzędem Gminy. Pomnik Morsa został postawiony, aby przypominać o odbywających się w Mielnie w miesiącach zimowych zlotach kąpiących się …morsów właśnie. Od strony jeziora warto zajrzeć do przystani żeglarskiej, gdzie można wypożyczyć jacht lub popływać na kajaku albo rowerze wodnym. Cennym zabytkiem jest kościół parafialny Przemienienia Pańskiego, pochodzący z XV wieku.